5+1 tipp, hogyan motiváld magad a rendszeres mozgásra

Fél hatkor szól a vekker, kint még borongós az idő, még magadra húznád a paplant, csak még öt perc szunyókálás… meg még öt.

Csábít a kényelmes ágyikó. Megszólal a kisördög: maradj még, délután is edzhetsz, nem kell most korán kelned. Visszaalszol, elhatározod, hogy délután mindenképp elmész a fitneszbe. Eljön a munkaidő vége, eszedbe jut, hogy még be kéne ugrani a drogériába, fel kéne hívni rég nem látott barátnődet, találkozni kéne vele, ezer éve nem dumáltatok. Egyébként is esik az eső, kinek van kedve ilyen időben edzeni, és vizes hajjal, izzadtan késő este hazaesni?

Ismerős? A kényelem kisördöge mindannyiunkat kísértésbe visz, sokkal hangosabb a hangja, mint az egészség őrangyalának. Kitartónak és eltökéltnek kell lenned ahhoz, hogy elhallgattasd a kisördögöt és örömmel vesd bele a testmozgásba. Íme néhány tipp, ami segíthet a motivációban.

1. Fogadj személyi edzőt

A tespedősebbeknek (mint én) megoldás lehet egy személyi edző, aki csak és kizárólag veled foglalkozik. Szemei rajtad csüngenek másfél órán keresztül, lehetetlen ellazsálni a munkát. 

Arról nem is beszélve, hogy a jól felkészült edző – márpedig csak ilyenhez érdemes menni – készít egy állapotfelmérést és ahhoz igazítja az edzésprogramot. Ez tehát azt jelenti, hogy a képességeidhez és az edzettségi fokodhoz mérten állítja össze azt a mozgásformát, amely neked megfelel. Vagyis nem fogsz belehalni a mozgásba.

A folyamatos kommunikáció ami kettőtök között zajlik óra közben is biztosítja, hogy megfelelően végezd el a gyakorlatokat és ne sérülj le a túlerőltetésben. Ezenkívül mindig jól jön valaki, aki dicsér és motivál is. Nem kell életed végéig vele edzened, de amíg bele nem rázódsz a rendszeres sportba, addig ő segít neked, hogy megtanuld a helyes mozdulatokat (rengeteget lehet tőlük tanulni, ha kérdezel és figyelsz) valamint, ha esetleg megúszós edzést csinálnál, ő biztosan ott lesz és biztat rugdossa a feneked. Ne feledd: no pain, no gain! 

2. Járj el barátokkal edzeni

Ha feszélyez a személyi edző vagy jobban szereted a csoportos órákat, akkor is érdemes barátokkal, kolléganőkkel együtt járni. Az edzőtermi órának megvan ugyanis az a veszélye, hogy pár hét után feladod, és nem mész el: az óra nélküled is így is úgyis meg lesz tartva. 

Ha viszont ismerősökkel jársz el, akkor húzni fogjátok egymást. Hol te, hol pedig a barátnőd fog biztatni, hogy menjetek. Ha pedig éppen az egyikőtök kihagyta, a másik biztosan rágni fogja a fülét, hogy miért. 

Természetesen a fitnesztermi órákon kívül is járhattok közösen sportolni: futni, röpizni, tollasozni, teniszezni. A lényeg, hogy legyen kiért menni, hiszen ha megígérted a barátnőidnek, hogy ott leszel, irtó ciki lemondani lustaságból. 

3. Tűzz ki magad elé egy elérendő célt

Elcsépelt de igaz: ha tudod, hogy miért teszed, sokkal könnyebben fog menni. 

Fogyás, alakformálás, gerincizmok erősítése, állóképesség-javítás, közérzet optimalizálás, maratonra felkészülés. Bármi legyen is a célod a mozgással, lásd lelki szemeid előtt a célt. Ne csak minden edzés alkalmával tudatosítsd ezt magadban (bár két nyögés között mindenképpen érdemes!), hanem minden reggel gondold végig mit fogsz ma tenni a célod elérése érdekében. Este pedig gondolj vissza a napodra és veregesd meg  a vállad, hogy ma is tettél egy lépést az egészséges életmódért. Lásd a célt és csináld!

4. Vegyél magadnak csinos edzőruhát

Hiába nők vagyunk, az edzőteremben és a futópályán is szeretünk tetszeni. Még a sport is jobban esik, ha nem elnyűtt, foltos, agyonmosott ruhában mozgunk, hanem szép, tiszta edzőfelszerelésben. Ez önbizalmat ad, és ez  elengedhetetlen a motivációnkhoz. Nehogy már egy bányarém nézzen vissza ránk a tükörből a fitneszteremben!

A megfelelő sportruházat egyébként alapvetően nem a divatozás miatt fontos, hanem azért, mert ezek a termékek megfelelően vezetik az izzadságot, bírják a strapát (vagyis nem szakadnak szét a fenekünkön). Külön kiemelt szerepe van a cipőnek. Ennek nem csak szépnek, hanem komfortosnak is kell lennie. A sportruházatgyártók rendkívül felkészültek a témában, rengeteg pénzt fektettek már a megfelelő cipők kifejlesztésébe. Érdemes hát szaküzletbe elmenni és kikérni az eladók véleményét. Minden sportághoz és lábtípushoz tudnak ajánlani cipőt. 

Ami fontos, a cipőre ne sajnáld a pénzt, főként ha futáshoz kell. Éveken át a barátod lesz. Természetesen lehet mérlegelni, ár-érték arányt kalkulálni, de a tapasztalat azt mutatja ez esetben, hogy olcsó húsnak híg a leve. A felső ruházatra ez talán már kevésbé érvényes: nagyszerű technikai pólókat és nadrágokat lehet találni a nagy sportáruházakban is kedvező áron, nem kell a márkára menni. 

 

5. Válassz  egy hozzád közel eső edzőtermet 

Aranyszabály a lustáknak: olyan termet válassz, amely vagy az otthonodhoz vagy a munkahelyedhez esik közel. Ha a város másik végébe kell utazni érte, bármennyire is klassz hely, hamar ott fogod hagyni. 

Személyfüggő, hogy ki mikor szeret járni, de ha munka előtt vagy után könnyen útba tudod ejteni, akkor kisebb lesz a kísértés, hogy inkább egy cukrászdába ülj be a barátnőddel. Én reggeli típus vagyok, jobban szeretek korán járni edzeni, délután hajlamosabb vagyok lébecolni és mereszteni a popsimat otthon mozgás helyett. Reggel általában még nagyobb az eltökéltségem. 

Az edzőtermeknek egyébként megvan az a hatalmas előnyük, hogy reggeltől estig nyitva vannak, a hét minden napján. És ez a rugalmasság számomra megfizethetetlen! A csoportos órákról sajnos azért szoktam el-elmaradozni, mert túlságosan kötött az időbeosztás, nehezebben tudom az elfoglaltságaimhoz igazítani az órákat. A fitneszbe viszont akár vasárnap délután is elmehetek, ha netán a hét többi napján nem úgy jöttek volna össze a dolgaim. Ugyanez érvényes persze a futásra is.

+1 Kürtöld szét, hogy edzeni jársz 

Ez az én tuti tippem. Minden lehetséges fórumon elmeséltem már, hogy edzeni járok.

És hogy ez miért ad motivációt? Mert minél többen tudják, annál nagyobb a valószínűsége, hogy hetekkel később is érdeklődnek majd, hogy megy a sport. Vagyis számon lehet kérni.

Ez persze különösen a teljesítmény-kényszeresekre hat. Ha már a férjed, anyukád, barátnőd, főnököd és még a szomszéd néni is tudja, hogy belevetetted magad az edzésbe, vérciki egy hónap után legyinteni és azt mondani, hogy “áá, most éppen szünetetet tartok”. Nemde?

 

Ez volt az én listám. És téged mi motivál?

Ha szeretnéd tudni, mik segíthetnek a fogyásban, egy blogtársam megosztja veled a tippjeit: 10+1 egyszerű trükk a fogyáshoz

 

Köszönöm, hogy olvasol. Ha tetszett a bejegyzés, kövess Facebookon is, hogy ne maradj le a legfrisebbekről: katt IDE!

 

Címkék: , , , ,
Tovább a blogra »