Valami bekattant nálam a napokban, talán a sok nyári gyümölcs tette, talán a meleg idő. Egy biztos, elég volt a sok hozzáadott cukorból! Életem során több tucat cukorhegyet fojtottam már magamba. Most kezdtem el érezni, hogy ez bizony sok lesz ez. Muszáj visszavennem a tempóból. Nem célom semmiféle látványos fogyás, nem is akarok szálkás, sztár aerobik edző/táplálkozási szakember lenni. Csupán érzem itt legbelül, hogy ellent kell álljak a sok cukornak. Mert nem szükségből eszem, hanem unalomból és megszokásból. Úgy döntöttem hát, sorozatot indítok a cukorstop projektemről.
Kezdjük az alapoknál. Míg egy átlagos amerikai 110 gramm cukrot visz be a szervezetébe, addig a WHO 26 grammban maximalizálná a napi adagot. Sajnos nem találtam Magyarországra vonatkozó érdemleges adatot, de egyes kutatások szerint a világon 51 és 131 gramm közöttire tehető az átlagos cukorfogyasztás; feltételezem, napi szinten nálunk is megvan a 70-80 gramm cukor belapátolása a testünkbe. Nyugat-európai ismerőseim egyébként szájtátva szoktak ámulni azon, mekkora mennyiségű tömény édességet vagyunk képesek magunkba tömni egy nap. Ha ránk tör a nassolási vágy délután 3 óra tájékán, már rohanunk is a csokiautomata ölelő karjaiba, hogy aztán elfogyasszuk azt, ami jár nekünk.
De lássuk is az én napi cukor bevitelemet! A számítást részben ez alapján a cikk alapján készítettem: katt ide.
– reggel: egy kis mogyoróvajas zabpehely – 7 g
– délelőtt: cappucino egy kanál cukorral – 4 g
– délben: ebéd után presszókávé egy kanál cukorral – 4 g ; vagy egy isler – 8 g
– délután: tejcsokis édesség – 8 g
– este: gyümölcsjoghurt – 14,7 g
Ez eddig 45,7 gramm cukor, vagyis duplája a WHO ajánlásának. És ezek csak azok az élelmiszerek amelyekről egészen biztosan tudom, hogy cukrot tartalmaznak. Ebbe bele sem vettem a paradicsomlevest, a felvágottat a szendvicsen és a rostos üdítőitalokban található cukrot (ez utóbbiból egyébként nem is igen fogyasztok, mert begörcsöl a gyomrom, ahogy lenyelem a nedűt). Nagyjából 60-70 grammra taksálom az átlagos cukorbevitelemet, és még lehet, hogy optimista voltam.
Ám tegyük tisztába a gyereket, a cukorra szükségünk van! A szénhidrátok családjába tartozik ő is, a cukor ugyanis úgynevezett egyszerű szénhidrát. A szénhidrátból pedig energiát termel a szervezetünk. Az agyunkat például a glükóz, vagyis a szőlőcukor működteti. De a fizikai aktivitásunkat is növeli a cukor és minden egyéb szénhidrát: serkenti a teljesítőképességünket.
A probléma azonban a mennyiséggel van. Ha ugyanis többet viszünk be, mint amennyire szükségünk lenne, a testünk el kezdi raktározni a felesleget, méghozzá zsír formájában. És ezzel már szépen meg is ágyaztunk az elhízásnak.
De nem csak a testsúlynövekedéssel van a gond. A cukor ugyanis alattomos jószág. Hirtelen megdobja a vércukorszintet, felpörög a belső motor, teljes padlógázzal nyomja az energiát, aztán amilyen gyorsan jött, olyan gyorsan visszaesik a teljesítmény. Ezért szokták ajánlani, hogy inkább lassan felszívódó szénhidrátot fogyasszunk, sokkal kiegyensúlyozottabb működést tudunk így biztosítani a szervezetünk számára.
Ami miatt én most tudatosan megálljt parancsoltam a cukorbevitelnek az a mohóság. Kéne valami édeset enni, kúszik be a fejembe a gondolat, és már nyúlok is a csokiszelet vagy a jégkrém után. Nem vagyok éhes, nem korog a gyomrom. Valamivel szórakoztatni akarom magamat. Unalmamban akarok nassolni. Hogy legyen egy kis változatosság, meg egy kis boldogság. Ehetnék gyümölcsöt is vagy éppen magvakat, de az nem elégít ki. A tömény édes kell.
Most ennek vége, jó útra tértem. Velem tartasz?
Amíg készül a következő cikkem a témában, íme néhány inspiráció:
Napi 160 g szénhidrát – https://160gramm.cafeblog.hu/
Tudatos Vásárló – http://tudatosvasarlo.hu/
Cukorfüggőség – http://growinghumankindness.com/sugar-support/
Köszönöm, hogy olvasol! Ha szeretnél csatlakozni hozzám a Facebookon is megteheted. Szeretettel várlak!
Valóban ez is egy fajta függőség. Tervezek is írni majd a Cukoréhség sorozatba egy bejegyzést a függőség mikéntjéről is.
Nem könnyű lejönni a cukorról a cukorfüggőség miatt. Aki elhatározza, annak sikerül, de mindenkinek más módszer válik be. Van, akinél a fokozatosság, másoknál a drasztikusság. A fagyis képről eszembe jutott, hogy egyre több helyen kapni cukormentes, cukorpótlókkal édesített fagyit. Ilyen cukorpótlók pl. az eritrit, stevia, inulin, nyírfacukor (xilit), maltit. Vigyázat, az utóbbi kettő arra érzékenyeknél hasmenést okozhat. 🙂