Ismét tombol az esküvőszezon, sorra mondják ki idén is a boldog párok a még boldogítóbb igent az oltár előtt. Felrémlett bennem, hogy tavaly mi is lótottunk-futottunk az esküvőnk előtt: szerveztünk, próbáltunk (ruhát, cipőt, táncot), és legfőképp izgultunk, hogy a nagy napon minden jól sikerüljön. Nem voltunk kimondottan az a pár, aki minden apróságon fennakadt, és nem is szerveztük túl magunkat. Még így is volt azonban néhány dolog, amit megszívlelendőnek tartok utólag. Kedves menyasszonyok, fogadjatok hát szeretettel néhány jó tanácsot egy “vén” házastól!
1. Kiegészítők
A kiegészítőket időben szerezd be. Nem csak a ruhára lesz szükséged, hanem cipőre, harisnyára, fehérneműre, ékszerre, de akár kis táskára is. Én többségében mindent időben beszereztem, cipőt azonban későn kezdtem el vadászni.
Pórul is jártam. Csupán másfél hónappal az esemény előtt indultam el keresgélni. Találtam is egy esküvői cipőboltot, jó is volt az egyik topánka – nem túl magas, kényelmes, strapabíró. Ám az volt az első hely, ahol ez ügyben jártam. Megfontolt nő módjára úgy gondoltam, körbenézek még máshol is, hátha van olcsóbb. Hiszen csak egyetlen napot lesz rajtam a cipő, nem akarok vagyonokat költeni rá. Nos, nem találtam máshol jobbat.
Egy hét múlva visszamentem az említett boltba, de sajnos már nem volt a méretemben az a bizonyos cipő. Az eladó azt mondta, meg tudjuk rendelni. Kiderült azonban, hogy bár Magyarországon gyártják a topánkát, de kézzel készítik, így 4 hét lett volna a szállítás: pont az esküvő hetére érkezett volna meg. Én viszont tartottam a késéstől, így – magamat szidva – lemondtam a rendelésről. Szerencsémre egy másik boltban megtaláltam ugyanannak a gyártónak ugyanazon fazonú lábbelijét. Csakhogy míg az elsőre kinézett cipő bőr volt, ez szatén (és kétezerrel drágább). Nem volt mit tenni, megvettem. Soha többet szatént! Az esküvő napján a cipő már a kreatív fotózáson bepiszkolódott, az eleje tiszta zöld volt a fűtől. Ezt az anyagot a bőrrel ellentétben pedig nem tudod letisztítani vizes kendővel, mert attól csak még maszatosabb lesz. Egyetlen mázlim volt, hogy a hosszú szoknya alatt nem látszott. Botrányos egy anyag, nem esküvőre tervezték az biztos. Jó tanács: csak akkor vegyél szatén cipőt ha benti használatra szánod.
2. Smink- és hajpróba
Ha megvan a ruhád, kezdd el megtervezni a frizurádat és a sminkedet is. Mostanában már divatba jött itthon is a kibontott haj. Nem kell feltétlen a kontyhoz ragaszkodnod, ha nem érzed azt a magadénak. Én sem éreztem a személyiségemhez illőnek, így egy féloldalasan fésült frizurára esett a választásom. A fodrászommal egy hónappal előtte lepróbáltuk – ami hasznosnak is bizonyult, ugyanis a próbán kiderült, hogy az én hajamhoz minimum két tonna lakk kell, különben szétesik. A nagy napon így atombiztosan állt (a másnapi reggeli hajmosást már nem részletezném).
A sminket hasonlóképpen a ruha és az esküvő stílusához érdemes választani. Megfigyeléseim szerint a visszafogottabb, rózsaszínes-bézses árnyalatok, valamint a füstös szemek vannak most divatban. Ha a mindennapokban nem sminkelsz erősen, mindenképpen lágy vonalat kövess az esküvőn is, máskülönben nem fogod magad felismerni a képeken – a násznépről már nem is beszélve. Ha jó sminkest választasz, ő egy rövid beszélgetés után tudni is fogja, milyen stílusú smink áll jól neked.
Jómagam miután találtam sminkest, egy hónappal a nagy nap előtt el is mentem hozzá próbára. Két színárnyalatot próbáltunk ki a szemhéjamra: a helyszínen a világosabb rózsaszín tetszett, viszont amikor újranéztem a fotókat, amit ott készítettünk, rájöttem a sötétebb lesz a befutó.
A sminkelést egyébként sok ara maga oldja meg, vagy barátnő, tesó segítségét kéri. Én sajnos nem vagyok túl ügyes ilyen téren, semmiképpen sem tudtam volna magamnak összedobni egy 20 órán át tartó sminket. Maradt hát a szakember. Aki viszont olyan zseniálisan megcsinálta, hogy a fotózástól kezdve, a szertartáson keresztül, a lagzin át hajnalig kitartott, csak néha kellett újra rúzsozni.
3. Egyeztess újra a szolgáltatókkal a finisben
Amikor már a célegyenesben vagytok, ne felejtsétek el egy-két héttel a lagzi előtt felhívni a szolgáltatókat egy rövid egyeztetésre: vőfély, dekoros, zenészek, fotós, videós. Mindenkivel beszéljétek meg, hova és mikor érkezzenek.
A zenekarnak/DJ-nek nyugodtan adjatok iránymutatást az óhajtott zenékkel kapcsolatban. A jó hangulat érdekében, muszáj, hogy allkalmazkodjanak a násznép összetételéhez.
A fotóssal és a videóssal is érdemes megtervezni a nap menetét, valamint a kreatív fotózás helyszínét is. A mi fotósunk kérte, hogy legyenek kellékek is, amelyek egy kis pluszt adnak a képekhez. Nem kell nagy dolgokra gondolni: egy színes esernyő, pöttyös gumicsizma, egy tál macaron, egy vicces napszemüveg, lufik vagy egy hatalmas színes nyalóka is megteszi.
Ami a dekorost illeti, talán vele egyeztettem a legtöbbet. Egy hónappal az esküvő előtt találtam ki, milyen legyen a csokrom. A nagy nap hetében is többször hívtuk egymást, ugyanis volt olyan jófej, és ő hozta el grafikustól az ültetőkártyákat és az ültetési rendet is. Nagyon nagy szerencsénk volt, hogy a kártyákat is ő helyezte ez az asztalokon, ezzel a lagzi napján már nem nekünk kellett foglalkozni. Számunkra ez óriási segítség volt, nem lett volna kapacitásunk a nagy rohanásban még erre is. Hallottam olyan dekorosról is, aki különdíjat számláz fel az ültetőkártyák elhelyezéséért, nálunk azonban benne volt az árban (igaz, a grafikus ajánlotta a dekorost is, így mindenki jól járt).
Ha nincs azonban dekoros, gondoljátok át, hogy tudjátok-e barát vagy családtag segítségét kérni az ültetőkártyák ügyében. Nem mindegyik étteremben lehet egy nappal előtte felrakni őket az asztalokra, az esküvő napja pedig így is elég idegbajos, ne ti vesződjetek ezzel is.
4. Ruhaigazítás
Ha szalonból bérled a ruhát, akkor nagy valószínűséggel az esküvő előtt másfél-két héttel visszahívnak méretvételre, és pár nappal a lagzi pedig előtt át is veheted a ruhát. A méretvételre már abban a fehérneműben és cipőben menjél, ami rajtad lesz az esküvőn is. Sokan mindenképpen melltartót vennének a ruha alá, pedig a menyasszonyi ruhák legalább fele olyan tipusú ami alá nem is lenne szükséges. Ez különösen a míderes és fűzős ruhákra érvényes. Megsúgok valamit: rajtam sem volt, csak egy bevarrt melltartó. És tökéletes volt.
5. Utolsó simítások
Az esküvő előtti napokon készítsetek össze mindent, amire szükségetek lehet a nagy napon. Mi egy kisebb bőröndöt cipeltünk magunkkal: dezodor, parfüm, higikendő, váltás harisnya, fehérnemű, fésű, kis tükür, tű, cérna, fájdalomcsillapító, hasfogó az izgulósabbaknak. És a legfontosabb: az irataitok, amelyek az anyakönyvezetőnél kellenek majd (bár úgy hallom, idén már elektronikus az anyakönyv, nem tudom, hogy mostanában is be kell-e mutatni az iratokat közvetelenül a házasságkötés előtt). Egy kedves barátnőm még a saját esküvői cipőjét is kölcsönadta, ha netán probléma adódna a másikkal. Sajnos azonban alacsonyabb sarka volt, mint az enyémnek, így a szoknya a földet söpörte, de vésztartaléknak azért ott volt.