Csalóka a cím, mert azt eldönteni, hogy mit szeretnél, lehetetlen. Valamit vagy szeretnél vagy nem. Olyan nincs, hogy eldöntöd, hogy akkor te holnaptól a málnás fagyit szereted. Valójában az érzés egyszer csak megjelenik benned, és onnantól kezdve tudod, hogy te mit szeretnél – még ha nem is vallod be önmagadnak. Dönteni maximum arról lehet, hogy mikor szeretnél gyereket. És valójában, még arról sem te döntesz, ahogy az én esetem is mutatja.
De lássuk, mi vezetett oda, hogy azt mondjam: most jöhet(ne) a baba.
Úgy három-négy éve lehettünk már együtt a párommal, amikor egy szép estén hozzábújtam a kanapén, és nagyon erősen belém nyílalt egy érzés: én tőle akarok gyereket. Ezt akkor el is mondtam neki, ő pedig egyetértve velem, mosolyogva megsimogatta az arcomat.
Aztán következett egy olyan periódus az életemben, amikor befejeztük a közös lakás berendezését, készülődtünk szépen lassan (jóóóó lassan) az esküvőre, és én teljesen meg voltam bolondulva. Valamilyen megmagyarázhatatlan okból minden este sírva roskadtam le a fotelba, és csak az járt az agyamban, hogy én most azonnal akarok gyereket. Ezt akkortájt az álmaim hozták fel a tudatalattimból. Egyhuzamban azt álmodtam, hogy terhes vagyok, vagy gyereket szülök. Ha jól emlékszem ezekre az álmokra, többnyire nem szültem meg a babát, csak éppen vajúdtam. De volt olyan is, hogy megkértem a páromat, hozza világra a babát helyettem. Szóval jöttek ezek az álmok, az esküvővel még sehogy sem álltunk anyagi okok miatt, én meg a Halak havát hullámzó kedélyállapotban töltöttem – később tudtam meg, hogy az az év a ráadásul Vénusz éve volt, nem csoda, hogy gyermekről ábrándoztam. Végül a párommal kitűztük az esküvő dátumát, a gyerek témát félre raktam egy időre, mondván már csak egy év és összeházasodunk, azt már kibírom.
Visszatekintve, kicsit bánom, hogy vártunk. Szép volt az esküvő, hatalmas élmény, és mindig beleborzongok amikor arra pillanatra gondolok, ahogy ott ülök a házasságkötő teremben, fogom a férjem kezét, és érzem a hátamon azt a sok-sok szeretetet, ami a családtagok és barátok felől árad – ez egy igazi megszentelt pillanata volt az életemnek.
Talán nem is csinálnék másként semmit, hiszen az akkori helyzetben ez tűnt józan megoldásnak (megvárni, míg anyagilag helyre jövünk), de ha visszautazhatnék az időben, elgondolkoznék a fontossági sorrenden.
A ma embere úgy él, hogy minden apró lépését előre megtervezi. Érettségi, továbbtanulás, főiskola/egyetem, munka, karrier. Közben persze él egy kicsit, bulizik, társaságba jár. Megismerkedik valakivel, valakikkel. A sok delikvensből aztán marad egy, az “igazi”. Összebútoroznak, megtörténik az eljegyzés, majd esküvő. És utána jöhet a baba. Hacsak a nő karrierje nem áll útjában (erről majd máskor).
Még a babára is rákészülünk, mintha nem a világ legtermészetesebb dolga lenne a szülés. Már nem is tudom, hol hallottam, hogy a terhességet betegségnek tekinti a nyugati civilizáció. Persze, hál’isten jóval kevesebb kismama hal bele a szülésbe, mint régen, és ehhez orvosok, szűrővizsgálatok kellenek. De mégis mintha kicsit túlpörögnénk a dolgokat.
Már a terhesség tervezésekor szedjél vitamint – mondja ez egyik közkedvelt terhesvitamin reklámja. Hát én szedtem, de ettől még nem lett tüszőérésem. Abba például alig gondolunk bele, hogy az évekig tartó fogamzásgátlók szedése mennyiben befolyásolja a nő hormonháztartását. Tudtad, hogy amikor antibébi tablettát szedsz, nincsen peteérésed? Az agyad olyan impulzust kap a gyógyszerrel bevitt hormonoktól, mintha terhes lennél. Ha évekig szeded, álterhességet tart fent a tested. Sok nő ezt nem tudja. Én tudtam, de nem foglalkoztam vele. No de nem akarom a fogamzásgátlóra kenni az egészet. Azonban ez is egy befolyásoló tényezője lehet a meddőségi gondoknak bizonyos nőknél (aztán hány olyat ismerek, aki amint abbahagyta a gyógyszert várandós is lett).
Na de tény, hogy ha már olyan hej’ de tudatosak vagyunk, és nem csak úgy belecsapunk a gyerekvállalásba, érdemes pár dolgot átgondolni, helyretenni az elején.
Ez viszont a következő poszt témája lesz 🙂
Addig is csatlakozz hozzám a Facebookon, ha érdekelnek a gyerekvállalással, nőiesség megélésével kapcsolatos témák!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: